Kioski Ruchu zmienią się w minipocztę

Ruch po zakończeniu restrukturyzacji zamierza przejść do ataku – pisze „Puls Biznesu”. Od przyszłego roku planuje wejście na rynek usług pocztowych
ruch-minipoczta

Ruch w 2010 roku przeszedł pod skrzydła amerykańskiego funduszu Eton Park. Od tego czasu w firmie rozpoczęła się restrukturyzacja. Zdaniem Igora Chałupca, prezesa firmy, była ona konieczna ze względu na „archaiczną strukturę firmy”. Firma ograniczyła zatrudnienie z blisko 3,5 tys. do 800 osób, wycofała się z sieci kawiarenek w galeriach handlowych i zamknęła blisko 700 kiosków, które nie rokowały na przyszłość.

W ubiegłym roku przychody spółki wyniosły 2,2 mld zł, zaś strata netto – ok. 50 mln. Na inwestycje spółka wydała w ostatnich latach 100 mln zł.

Wśród inwestycji należy wymienić nowe kioski, kosztujące 70-90 tys. złotych każdy, które mają pomóc w zdobywaniu przychodów z reklamy. Firma nie liczy co prawda, że tak jak w Stanach będą one pokrywać swoje koszty przychodami z reklam, jednak szacowany przypływ gotówki ma pomóc firmie w osiąganiu zysków.

Paczka z kiosku
Kolejnym pomysłem na zwiększenie przychodów jest wejście w rynek usług pocztowych. Ruch ma w tej chwili 2,5 tys. własnych kiosków i 20 tys. punktów, do których dowozi prasę. To dobra podstawa logistyczna do przewozu np. paczek. Fundamentem pomysłu ma być usługa „Paczka w Ruchu”, która ruszyła w 2009 roku. Dziś głównym partnerem w tej usłudze jest Merlin.pl – książki tej księgarni można odbierać w kioskach Ruchu.

Od pierwszego kwartału tego roku przesyłki będzie można nie tylko odbierać, ale i nadawać. Klient będzie musiał wypełnić list przewozowy w internecie, wskazać punkty nadania i odbioru, a potem zostawić paczkę w wybranym przez siebie kiosku.

InPost zagrozi Poczcie Polskiej?
Ruch zacieśnia też współpracę z InPostem, który od przyszłego roku ma zostawiać awizowane listy w kioskach i punktach współpracujących z Ruchem. W ten sposób może powstać sieć placówek, która pozwoli Ruchowi uzyskać status operatora wyznaczonego. Chodzi o dostarczanie przesyłek urzędowych, w tym listów z potwierdzeniem odbioru, przekazów pocztowych, rent i emerytur. W tej chwili funkcję tę spełnia Poczta Polska, która w chwili nowelizacji prawa pocztowego jako jedyna posiadała odpowiednią infrastrukturę. Docelowo operator wyznaczony ma być na okres 10 lat w drodze konkursu rozpisywanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, spośród wszystkich podmiotów świadczących usługi pocztowe.

Zdaniem ekspertów, sieć Ruchu ma szanse zamieszać na rynku przesyłek indywidualnych, jednak w związku z dużą konkurencją trudno spodziewać się sukcesu.

Za: http://wyborcza.biz/

__

O autorze wpisu: Zostań Autorem

Fascynat rynku TSL w Polsce i na świecie. Administrator, moderator i webmaster w jednej osobie. Jeżeli chciałbyś opublikować swój wpis czy notkę wystarczy się skontaktować. http://przesylam.pl/kontakt