[UPS] Historia firmy Lata 1930 – 1952

1930 – 1952
W 1930 r. UPS rozszerzył swój zasięg na Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, przejmując dostawy dla kilku duzych domów towarowych w Nowym Jorku i Newark w stanie New Jersey. Jednakże procesy zachodzące w latach 40. i 50. skłoniły UPS do wprowadzenia wielu zmian. Braki paliwa oraz gumy podczas Drugiej Wojny Światowej sprawiły, że sklepy detaliczne ograniczyły oferowanie dostaw i zachęcały klientów do samodzielnego transportowania paczek do domów. Mimo to UPS nadal się rozwijał.

Old UPS truck

Tendencja ta utrzymywała się także po wojnie, kiedy to spora część ludności zaczęła przenosić się na przedmieścia, nabywać samochody i dokonywać zakupów w nowych, dużych centrach handlowych wyposażonych w wystarczającą przestrzeń parkingową. Chociaż w latach 30. i 40. UPS nadal poszerzał zakres swoich usług dla sklepów detalicznych, w latach 50. stało się jasne, że możliwości wspólpracy ze sklepami detalicznymi są ograniczone. Dlatego też, mimo że główna działalność firmy nadal koncentrowała się na dostawach dla sklepów detalicznych, kierownictwo UPS zaczęło poszukiwać nowych możliwości.

Postanowiono poszerzyć zakres usług UPS poprzez nabycie praw „powszechnego przewoźnika” w celu dostarczania przesyłek zarówno klientom prywatnym, jak i komercyjnym. Krok ten sprawił, że UPS zaczął konkurować bezpośrednio z U.S. Postal Service, a jego działalność stała sie sprzeczna z przepisami Międzystanowej Komisji Handlu (ICC). W 1952 r. UPS postanowił wprowadzić usługi powszechnego przewoźnika w miastach, gdzie firma nie potrzebowała zezwolenia stanowych komisji handlu ani ICC. W 1953 r. Chicago stało się pierwszym miastem poza Kalifornią, w którym UPS zaczął oferować powszechną usługę przewozową.

Jednocześnie UPS poszukiwał środków prawnych, które zwiększyłyby swobodę działalności firmy w Kalifornii. Przedsiębiorstwo musiało stawić czoła serii bezprecedensowych batalii prawnych (przed komisjami nadzoru i w sądach) w celu uzyskania odpowiednich certyfikatów zezwalających na działalność na obszarach o powierzchni umożliwiającej zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na jego wyjątkowe usługi. W okresie lat 30. UPS złożył ponad 100 podań o dodatkowe upoważnienia operacyjne.
Usługi Lotnicze
Air Service

1953 – 1974
Oprócz zdobywania większej swobody działalności na ziemi, celem UPS było także odzyskanie dostepu do tras lotniczych. W 1929 r. UPS stał sie pierwszą firmą przewozową oferującą usługi lotnicze przy wykorzystaniu prywatnych linii lotniczych. Niestety, niewystarczający wolumen (spowodowany częściowo Wielkim Kryzysem) przyczynił się do wycofania usługi w tym samym roku.

W 1953 r. UPS wznowił dzialalność lotniczą, proponując dostarczanie przesyłek do głównych miast na wschodnim i zachodnim wybrzeżu w ciągu dwóch dni. Podobnie jak przy poprzedniej próbie, UPS wykorzystywał do transportu rejsowe loty komercyjne. Usługę tę nazywano UPS Blue Label Air, a w 1978 roku była już ona dostępna we wszystkich stanach, także na Alasce i w Hawajach.
Złote Ogniwo
The Golden Link

1975 – 1980
Oprócz poszerzania spektrum usługowego, UPS wkraczał także na rynki nowych regionów. Dzisiaj szybkie i zapewniające wiele udogodnień usługi przewozowe są dostępne na wszystkich kontynentach świata. Jednak w latach 50. ograniczenia uniemożliwiały UPS prowadzenie działalności w wielu częściach kraju. W niektórych przypadkach nadawcy byli zmuszeni korzystać z usług kilku przewoźników, by ich paczka dotarła w końcu do miejsca przeznaczenia. Każde przekroczenie granicy stanowej wymagało zgody władz federalnych, a władze poszczególnych stanów musiały wydać pozwolenie na transport paczek wewnątrz swego terytorium.

Przez ponad trzydzieści lat (1950-1970), UPS prowadził nieustanną walkę o zezwolenia na swobodny transport przesyłek we wszystkich 48 sąsiadujących stanach. Wreszcie, w 1975 r., Międzystanowa Komisja Handlu zezwoliła UPS na świadczenie usług międzystanowych z i do Montany oraz Utah, a także na rozszerzenie mniejszych regionów usługowych na obszar całego stanu w Arizonie, Idaho i Newadzie. UPS pozwolono także na połączenie usług dostępnych w tych pięciu stanach z działalnością prowadzoną na wybrzeżu Pacyfiku oraz we wszystkich stanach na wschodzie kraju. W rezultacie UPS stał się pierwszą firmą przewozową obsługującą wszystkie adresy w każdym z 48 stanów USA. Ten doniosły moment połączenia obszarów usługowych przeszedł do historii UPS jako „Złote Ogniwo”.

__

O autorze wpisu: Zostań Autorem

Fascynat rynku TSL w Polsce i na świecie. Administrator, moderator i webmaster w jednej osobie. Jeżeli chciałbyś opublikować swój wpis czy notkę wystarczy się skontaktować. http://przesylam.pl/kontakt